Året började med viktutmaning och bantarblogg då fetman nått oanade höjder. I övrigt så dominerades månaden av en förkylning från helvetet.
I februari blev det attackbantning efter fetisdagen då jag fick en släng av matförgiftning alternativt vinterbajssjukan. I övrigt hann jag med lite utecykling och os-tittande.
Nästa månad stiftade jag bekantskap med en japan vid namn Tabata. En jättejobbig och störande japan. I övrigt noterbart var att jag köpte ett mycket fräscht headset till telefonen och att trycket på bloggen att publicera en bild med mig cyklandes med detta headset blev väldigt stort. För att glädja läsarna återigen kommer bilden här igen:

Maj bjöd på en mycket trevlig resa till Mallorca. 53 mil cykling på den vecka som vi var där nere blev det. Som vanligt en uppsjö av grymma vägar, backar och turer.


I juni hann vi med lite cyklatillsdukräksträning samt lite cykelpropganda i fantastiskt väder. Som vanligt var Klas mycket stilfull:
Sedan får jag inte glömma att nämna att jag drack ett grymt vin under denna månad. Får ni tillfälle att smaka detta livets ambrosia vid namn Sfursat 5 Stelle så tveka inte.
Så det var första delen av årskrönikan. Skriver inte längre då många i dagens samhälle har svårt att hantera längre textmassor och låter bli att läsa om det blir för långt. Håll ögonen öppna efter den fortsättning som kommer inom de närmaste dagarna.
Avslutar med en bild på årets 6:e månad. Juni

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar